امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای نوعی سیستم آبیاری میکرو است که با صرفه جویی در آب می تواند آب و مواد مغذی را با به آرامی به ریشه گیاهان ، یا از بالای سطح خاک یا در زیر سطح در اختیار گیاه قرار دهد . هدف این است که آب مستقیماً در ناحیه ریشه قرار گیرد و تبخیر به حداقل برسد. سیستم های آبیاری قطره ای آب را از طریق شبکه ای از دریچه ها ، لوله ها ، و انشعابات  توزیع می کنند. بسته به نوع طراحی ، نصب ، نگهداری و بهره برداری از آن ، سیستم آبیاری قطره ای می تواند از سایر سیستم های آبیاری نظیر آبیاری سطحی یا آبیاری آبپاش کارآمدتر باشد.

آبیاری قطره ای اولیه از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده بوده است. فن شنگزی شو ، در قرن اول قبل از میلاد مسیح در چین نوشته شده است ، استفاده از گلدانهای خشت دفن شده و غلیظ پر از آب را توصیف می کند ، که گاهی اوقات اولاس نیز به عنوان ابزاری برای آبیاری نامیده می شود. آبیاری قطره ای مدرن از سال 1860 در آلمان شروع به کار کرد ، هنگامی که محققان برای ایجاد سیستم های آبیاری و زهکشی ترکیبی ، با استفاده از لوله خشت ، آزمایش آبیاری زیرسطحی را انجام دادند. این تحقیق بعداً در دهه 1920 گسترش یافت تا شامل کاربرد سیستم های لوله سوراخ شده شود. استفاده از پلاستیک برای نگهداری و توزیع آب در آبیاری قطره بعدا توسط هانیس تیل در استرالیا توسعه یافت.

سرگذشت قطره چکان

استفاده از یک گسیل دهنده پلاستیکی در آبیاری قطره ای توسط اسماچا بلس و پسرش یشایاهو در اسرائیل توسعه یافت. به جای اینکه آب را از طریق حفره های ریز ریز که به راحتی توسط ذرات ریز خرد می شوند ، رها کنید ، آب از طریق گذرگاه های بزرگتر و طولانی تر با استفاده از سرعت برای کند کردن آب درون یک میادین پلاستیکی رها می شود. اولین سیستم آزمایشی از این نوع در سال 1959 توسط Blass که بعداً (1964) با Kibbutz Hatzerim به منظور ایجاد یک شرکت آبیاری به نام Netafim تاسیس شد ، تاسیس شد. آنها با هم نخستین فرستنده آبیاری قطره ای سطح عملی را تهیه و ثبت کردند.

در ایالات متحده ، اولین نوار قطره ای به نام "شب شیلنگ" توسط ریچارد چاپین از Chapin Watermatics در اوایل دهه 1960 ساخته شد. Chapin Watermatics توسط جین آبیاری در سال 2006 بدست آمد و در زیرمجموعه آن Jain Irrigation Inc ، ایالات متحده قرار دارد. پس از اولین معرفی خود در کالیفرنیا در اواخر دهه 1960 ، تنها 5٪ از زمین های آبیاری شده تا سال 1988 از این سیستم استفاده کردند. تا سال 2010 ، 40٪ از اراضی آبیاری در کالیفرنیا از این سیستم استفاده می کردند.

آبیاری قطره ای مدرن

آبیاری قطره ای مدرن از زمان اختراع در دهه 1930 میلادی با استفاده از آبپاش های ضربه ، که اولین گزینه جایگزین عملی برای آبیاری سطحی را ارائه می داد ، به عنوان بحث ارزشمندترین نوآوری در جهان در کشاورزی تبدیل شده است. آبیاری قطره همچنین ممکن است از دستگاههایی به نام سر میکرو اسپری استفاده کند ، که به جای اینکه امیترهای قطره ای را آب کنند ، در یک منطقه کوچک آب را پاشش می کنند. اینها معمولاً در محصولات درختی و تاک با مناطق ریشه گسترده تری استفاده می شود. آبیاری قطره ای زیرسطحی (SDI) از قطره قطره یا نوار قطره ای دفن شده به طور دائم یا موقت دفن شده واقع در یا در زیر ریشه گیاه استفاده می کند. برای آبیاری محصول ردیف ، به ویژه در مناطقی که منابع آب محدود است ، یا از آب بازیافتی برای آبیاری استفاده می شود ، رواج یافته است. برای تعیین مناسب ترین سیستم آبیاری قطره ای و مؤلفه هایی که در یک نصب خاص مورد استفاده قرار می گیرد ، لازم است مطالعه دقیق همه عوامل مرتبط مانند توپوگرافی زمین ، خاک ، آب ، محصول و شرایط آب و هوایی انجام شود.

 

نوارتیپ ایزودریپ ، بزرگترین تولیدکننده نوار تیپ آبیاری قطره ای در ایران

تماس با ما : 09033669991

کانال تلگرام ما: t.me/isodriptape

 

نوشتن دیدگاه